Jak powstaje plecak?

Plecaki… Duże, małe, eleganckie, sportowe, jednobarwne czy wzorzyste – zwykle jako klientki mamy okazję podziwiać tylko efekt końcowy na półkach w sklepie lub w galeriach sklepów online, by wybrać coś odpowiedniego dla siebie. A co dzieje się zanim plecak trafi do sieci lub na sklepową półkę w galerii rękodzieła? Jak powstaje plecak?

Jeśli jesteś ciekawa jak wygląda proces tworzenia plecaka od A do Z w małej rzemieślniczej pracowni , to niżej możesz zaspokoić swoją ciekawość 😉

Jak powstaje plecak?

Pomysł

Wszystko zaczyna się od pomysłu.

Biorę do ręki kartkę i ołówek i robię szkice różnych kształtów, form, aż wyczerpię wszystkie pomysły, które nagromadziły mi się w głowie. Często robię różne wersje jednego plecaka, jeśli czuję, że ma potencjał. Następnie wybieram ten szkic, który najbardziej mi się podoba. Przy wyborze oceniam też stopień trudności projektu, techniki których trzeba użyć do jego realizacji, no i najważniejsze – czy to spodoba się ludziom, czy raczej będzie to nietrafiony pomysł. W tym celu konsultuję się z moimi zaufanymi doradczyniami 😉

Wykrój

Jeśli pomysł jest już zaakceptowany, przechodzę do kolejnego kroku. Aby kolekcja plecaków powstałych z jednego pomysłu miała takie same proporcje i kształty potrzebny jest wykrój. Podczas samodzielnego tworzenia wykroju przydatna jest wyobraźnia przestrzenna. Każdy element plecaka rysuję osobno w skali 1:1.

Prototyp

Gdy wszystkie elementy wykroju są już gotowe mogę uszyć prototyp. Wersja próbna jest bardzo ważna Achat C-Lettre Pilules en Ligne sans Ordonnance , dzięki niej mogę sprawdzić czy wykrój wymaga poprawek, czy po uszyciu wszystkie części mają odpowiedni kształt, jaka jest rzeczywista wielkość plecaka, jak się układa i prezentuje. Mogę też przetestować różne wersje przeszyć i wybrać najlepszą. Pierwszy prototyp szyję z zalegających tkanin, których nie użyję do żadnych projektów, aby nie marnować materiałów. Często zdarza się, że projekt wymaga poprawek, a takie prototypy służą mi później jako organizery, w których przechowuję dodatki pasmanteryjne, np. sznurki czy taśmy zamkowe.

Dobór materiałów

Wykrój poprawiony? Czas na całkiem fajny, ale jednocześnie żmudny i często frustrujący etap. Dobór odpowiednich materiałów do projektu.

Fajny dlatego, że na rynku dostępne są piękne tkaniny. Różne rodzaje, gładkie i z wzorami, o różnych właściwościach i oglądanie ich jest super. A frustrujący, ponieważ tak naprawdę znalezienie czegoś dobrego i pasującego do siebie nawzajem jest bardzo czasochłonne. Trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, od typowo estetycznych, takich jak kolory, tekstura, wzory, walory dotykowe, aż po funkcjonalne, jak wodoodporność, wytrzymałość, czy łatwość czyszczenia. Do tego dochodzi dobranie odpowiednich dodatków pasmanteryjnych… I jeszcze trzeba tak to wszystko logistycznie zorganizować, by zrobić zakupy w jak najmniejszej ilości sklepów! Nie jest to wcale takie łatwe 😀

Wnętrze plecaka podczas szycia. Podszewka z kieszenią wewnętrzną zapinaną na zamek.

Uszycie plecaka

Kiedy materiały są już skompletowane, można zaczynać szycie.

Zaczynam od rozplanowania części na tkaninach, by optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Następnie odrysowuję elementy wykroju i po kolei wycinam. Przycinam też zamek na kieszeń oraz paski taśmy na szelki i uchwyt. Jeśli plecak ma być z haftem lub inną personalizacją, to właśnie czas, kiedy można nanieść dodatkowe ozdoby. Gdy wszystko jest już przygotowane, zszywam ze sobą odpowiednie części. Zwykle zaczynam od środka. Najpierw kieszenie, podszewka, a później zajmuję się szelkami, klapką oraz całą zewnętrzną stroną. Nie można zapomnieć o metalowych elementach. A kiedy mam już gotową i wewnętrzną i zewnętrzną stronę zostaje jeszcze zszycie ich razem. Na koniec nabijam specjalną praską metalowe oczka i przekładam przez nie sznurek.

I plecak gotowy!

Sesja zdjęciowa

Gdy wydaje się, że praca zakończona, okazuje się, że tylko się tak wydawało…

Zanim plecak będzie dostępny w sprzedaży w sklepie internetowym, trzeba zająć się jeszcze zdjęciami. Wydawać by się mogło, że zrobienie zdjęcia to tylko wzięcie telefonu lub aparatu i pstryknięcie. Ale tak naprawdę, aby zdjęcia były dobrej jakości trzeba się już trochę natrudzić. To zadanie wymaga zaplanowania odpowiedniego ubioru, scenerii i dodatków, zadbanie o odpowiednie światło i układ, często przydaje się kreatywność, pomoc drugiej osoby i przede wszystkim cierpliwość. Ciągle uczę się jak robić lepsze zdjęcia.

Edycja zdjęć i publikacja

Sesja zrobiona? Uff! Pora przejrzeć wszystkie zdjęcia i wybrać te najlepsze.

Później korekta balansu bieli i kolorów, aby były jak najbliższe rzeczywistości, odpowiednie wykadrowanie i zdjęcia będą gotowe do publikacji. Część z nich znajdzie się w ofercie w moim sklepie, część w mediach społecznościowych (zapraszam na Instagram i Facebook mojej pracowni). Zanim jednak zostaną opublikowane, wzbogacam je o odpowiednie opisy adekwatne do miejsca i roli, jaką mają pełnić. Tutaj znów przydaje się odrobina kreatywności, a w tworzeniu opisów produktowych również dokładność.

Jeśli mam gotowy plecak, zdjęcia i opisy – mogę pokazać światu co stworzyłam, a kiedy ktoś wybierze coś dla siebie, to pakuję i wysyłam plecak, aby sprawiał radość nowej właścicielce.

Hmm i to chyba wszystko. Teraz już wiesz jak powstaje plecak, krok po kroku 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top